فراخوانی برای یاری رساندن به آسیب‌دیدگان سیل محله‌ی سعدی شیراز

🍃فراخوانی برای یاری رساندن به آسیب‌دیدگان سیل محله‌ی سعدی شیراز🍃
خبر وقوع سیل در محله‌ی سعدی شیراز در رسانه‌های رسمی و نیز فضای مجازی انتشار گسترده‌ای داشته، و به تبع آن حضور مردم مشتاق به کمک در منطقه نیز پررنگ بوده است.
این حضور شورمند گره‌های مهمی را از کار خانواده‌های آسیب‌دیده گشوده، اما در عین حال در بعضی حوزه‌های مهم ضرورت پیگیری‌های توأم با دقت نظر و برنامه‌ریزی پا برجا است.
«خانه‌ی دیدار دوست» و موسسه‌ی «روشنای طلوع مهر» دو نهاد مستقر در محله هستند، و کانون دانشجویی دستان مهر علی(ع) نیز در همکاری با این دو نهاد فعالیت‌هایی را در حوزه‌ی بهداشت و درمان در محله انجام می‌دهد. این فراخوان، یک فراخوان مشترک از جانب این سه نهاد برای یاری رساندن به آسیب‌دیدگان این حادثه است.
آسیب عمده‌ی مربوط به این سیل، آب‌گرفتگی منازل بوده که در منطقه‌های مختلف محله شدت متفاوتی داشته است. در بعضی از مناطق آب و گل و لای تمام فضای منزل را پر کرده و به میزان قابل توجهی بالا آمده، در نتیجه منزل و وسایل آسیب دیده‌اند.
تعدادی از این خانواده‌ها استطاعت مالی کافی برای تعمیر منزل و تهیه‌ی مجدد وسایل را دارند، اما عده‌ای نیز از چنین امکانی بی‌بهره‌اند. تخمین ما این است که حدود ۳۰ خانواده در اولویت اول یاری‌رسانی قرار دارند.
با توجه به بررسی‌های ابتدایی وضعیت منطقه و نیز با توجه به امکاناتی که در اختیار داریم، تصمیم گرفتیم که در موارد زیر دست به اقدام بزنیم:
🔸 نخستین گام بررسی وضعیت ساختمان و نیز تأسیسات (آب و برق) با کمک یک گروه از متخصصین داوطلب و نیز نیروهای محلی است. در این مرحله تلاش می‌کنیم مشکلات تأسیساتی خانه را تا حد ممکن رفع کنیم، و نیز برآوردی از میزان آسیب‌های وارده به وسایل داشته باشیم.
🔸 برای خانواده‌های آسیب‌دیده‌ی کم‌بضاعت، یک بسته غذایی و بهداشتی خواهیم داشت، به شکلی که نیازمندی یک ماه ایشان را پوشش دهد. در مورد شکل رساندن بسته‌ها به دست خانواده‌ها دقت کافی خواهیم داشت تا عزت خانواده خدشه‌دار نشود.
🔸 یکی از دغدغه‌های ما رویارویی مناسب با ترس و اضطرابی است که کودکان منطقه تجربه کرده‌اند. به این منظور، تصمیم داریم تا برنامه‌ای را در صبح و بعد از ظهر روز جمعه (۹ فروردین) در مکانی نزدیک به منطقه‌ی آسیب‌دیده اجرا کنیم.
این برنامه برای کودکان ۳ تا ۱۱ سال برگزار خواهد شد، و شامل بازی‌های حرکتی و فکری، نمایش و قصه، ساخت کاردستی، نقاشی و نیز آموزش مختصری درباره‌ی نکات ایمنی خواهد بود.
🔸 و در نهایت، در هفته‌ی آتی و پس از فرو کش کردن تب و تاب اولیه، نیازمندی‌های مرتبط با اقلام پرهزینه‌تر (یخچال، اجاق، پتو، …) را بنا به اولویت و تا حد امکان پوشش خواهیم داد.
🔹 برآورد ما از هزینه‌ی لازم برای انجام این اقدام‌ها با در نظر گرفتن حدود ۳۰ خانواده‌ی دارای اولویت، ۳۰ میلیون تومان است.
حدود ۲۰ درصد از این مبلغ صرف تهیه‌ی بسته‌های غذایی و بهداشتی، ۷۵ درصد صرف رفع مسائل مرتبط با تأسیسات منزل و تهیه‌ی اقلام هزینه‌بر، و مابقی مبلغ صرف برنامه‌ی یک روزه برای کودکان محله خواهد شد.
🔸 گروه‌های هدف:
▪️ ۳۰ خانواده‌ی دچار وضعیت بحرانی ساکن محله سعدی
▪️کودکان ساکن یکی از مناطق آسیب‌دیده‌ی محله
اهداف:
▪️ بررسی و رفع مشکلات تأسیساتی منازل آسیب‌دیده.
▪️ تهیه‌ی بسته‌های غذایی و بهداشتی برای یک ماه.
▪️ مددیاری کودکانی که با ترس و اضطراب ناشی از سیل مواجه شده‌اند، به کمک نیروهای داوطلب
🔸مبلغ مورد نیاز: ۳۰ میلیون تومان
🔹 لطفاً مبلغ کمک‌های خود را به این حساب واریز نمایید:

◽️شماره کارت: ۶۲۲۱۰۶۱۲۱۳۴۰۵۸۷۳ به نام مؤسسه‌‌ی «خانه دیدار دوست»
◽️شماره شبا: IR810540206230100567470605

(در صورتی که مبلغ جمع‌آوری شده بیش از حد نیاز بود، مابقی مبلغ را صرف امور دیگر خانواده‌های نیازمند منطقه، به ویژه آسیب‌دیدگان از سیل خواهیم کرد.)
📆 حداکثر فرصت مشارکت در این فراخوان تا پایان روز یکشنبه، ۱۱ فروردین خواهد بود.
اجرای بخشی از این اقدام‌ها از همین امروز شروع شده؛ از این رو ممنون می‌شویم اگر در اسرع وقت نسبت به مشارکت در این برنامه اقدام کنید.
🍃خانه‌ی دیدار دوست
🌐 khanedoust.ir / @khanedoust_ir
🍃مؤسسه‌ی روشنای طلوع مهر
🌐 roshanayetoloo.ir / @roshanayetoloo
🍃کانون دانشجویی دستان مهر علی(ع)
🌐 dastan-mehr-ali.ir / @dastanmehrali

دیدگاهتان را بنویسید