فراخوان طرح تغذیه به مناسبت ماه مبارک رمضان

برخیز به درد و شوق؛ بگذار تا قدر و قدرت عشق در برابر رنج و یأس آشکار شود!

شاید بسیاری از ما ندانیم که در حال حاضر، گرسنگی یکی از بزرگترین مسائل جهان است. در حقیقت، گرسنگی عاملی است که بیش از همه‌ی جنگهای ویرانگر در جهان، انسانها‌ی را به طور روزانه کشته است و میکشد! برای مثال، بنا به گزارش فائو، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد، در سال ۱۹۹۸ (۱۳۷۷ شمسی) بیش از سی میلیون نفر در اثر گرسنگی جان دادهاند. در حال حاضر نیز بیش از ۸۴۰ میلیون نفر در جهان، یعنی از هر هشت نفر یک نفر، از سوء تغذیه حاد و مداوم رنح می‌برند.

به علاوه باید دانست که برخلاف باورهای معمول گرسنگی مسئله‌ای منحصر به آفریقا نیست. در حال حاضر تعداد زیادی از انسانها در برزیل، عراق، و کشورهای دیگری در آمریکای مرکزی، جنوب شرقی آسیا و حتی کشورهای توسعهیافته، بر اثر گرسنگی میمیرند.

خود ما نیز در ایران با مشکلات زیادی در زمینهی سوءتغذیه و گرسنگی روبرو هستیم. هر یک از ما ممکن است در فعالیت‌های روزانهی خود به عنوان پزشک، معلم، دانشجو، دانش‌آموز و یا در بسیاری از دیگر مشاغل و فعالیت‌ها، هر روزه با مردمانی‌ برخورد داشته باشیم که با گرسنگی و پیامدهای ناشی از آن درگیرند.

بیش از یک سوم بیماری‌های محرومین ناشی از سوءتغذیه است. کودکان بیشترین قربانیان سوء‌تغذیه هستند. پیامدهایی چون نابینایی، کم‌خونی، کوتاهی قد و ضعف جسمانی، ابتلا به بیماری‌های عفونی و عقب ماندگی ذهنی از جمله شایع‌ترین آسیب‌هایی هستند که در کودکان دچار سوء‌تغذیه مشاهده می‌شود. یکی از دلایل آسیب‌پذیری بیشتر کودکان، نیاز بیشتر آنان به مواد غذایی برای رشد است. این آسیب پذیری تنها به پیامدهای فیزیکی محدود نمی‌شود و می‌تواند به تمام زندگی کودک سرایت کند.

کودکِ‌ دچار‌ِ سوء‌تغذیه، به دلیل ضعف، از نشاط کودکی محروم می‌ماند. احتمال بیشتری وجود دارد که چنین کودکی از درس و مدرسه باز بماند یا مهارت‌های لازم برای زندگی را به خوبی کسب نکند. اغلب اطرافیان ممکن است او را عقب افتاده یا تنبل بدانند، اما این سرنوشت نه از طریق ژن‌ها بلکه از طریق گرسنگی و بی‌عدالتی به او انتقال یافته است!

تمامی این فاجعههای انسانی، در بی‌خبری و گاه بیتفاوتی و سکوت ما رخ میدهند. مسئولیت انسانی و اخلاقیمان، ما را بر آن میدارد که دست به کاری بزنیم. باید گرسنگی و عوامل مسبب آن را شناخت: عوامل جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی، جهل، فرهنگ غلط و انتخابهای غیر اخلاقی هر یک از ما. و به بررسی راههای حذف گرسنگی بپردازیم و هرچند در مقیاسی کوچک، با یاری یکدیگر به این رنج انسانی پایان بخشیم.

معرفی طرح

«طرح تغذیه‌ی کودکان نیازمند» تلاشی است در مسیر حلّ مشکل سوءتغذیه‌ی دانش‌آموزان محروم.

اجرای این طرح از سال تحصیلی ۹۲-۹۳  توسط اعضای کانون دستان مهر علی(ع با همکاری سازمان آموزش و پرورش استان فارس در شهرستان‌های شیراز و استهبان‌ برای حدود ۳۵۰ دانش‌آموز دبستانی و با همکاری مدارس محل تحصیل این دانش‌آموزان آغاز شد. بر اساس این طرح بخشی از مواد غذایی مورد نیاز کودکان، با استفاده از الگوها‌ و شیوه‌های مناسب و کارشناسی‌شده به دست کودکان نیازمند می‌رسد.

از ۱۴ دی ماه سال ۹۳  نیز، برنامه طرح تغذیه در ۳ مدرسه محروم تأیید شده توسط آموزش پرورش شیراز ادامه پیدا کرد. این سه مدرسه شامل: دبستان شهید راهبی، دبستان بلوچی و دبستان گلستان می باشد.

از دی ماه سال ۹۳ تا پایان سال تحصیلی ۹۳-۹۴، برای ۱۰ وعده غذایی داده شده در این مدارس که مجموعا شامل ۹۵۰  دانش آموز بود، هفتاد و پنج میلیون ریال هزینه شده است که متوسط هزینه برای هر دانش آموز برای هر وعده معادل ۷۰۰۰ ریال می باشد.

 

ماه پربرکت رمضان در پیش است…

بنا داریم در این ماه، به خانواده های دانش آموزانِ تحت پوشش این طرح، بسته های غذایی خام (شامل: برنج، روغن، حبوبات، خرما…) بدهیم. هزینه ی برآورد شده برای تهیه ی هر بسته ارزاق خام، در ازای هر یک نفر، ۲۵ هزار تومان می باشد.

بدیهی است که هر چه مشارکت و همیاری شما در این طرح بیشتر باشد، تعداد خانواده های بیشتری تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.

لذا از شما خواهشمندیم که کمک های نقدی خود را تا ۳۱ خرداد ماه به دست ما برسانید.

 

 

 

کمک ها و نذورات خود را با یکی از روش های زیر به دست ما برسانید:

◈ پرداخت وجه از طریق سامانه پرداخت الکترونیکی سایت

◈ شماره کارت: ۷۸۵۸- ۷۰۱۲- ۳۳۷۷- ۶۱۰۴

◈ شماره حساب: ۳۱۱۶۰۱۳۸۴۰

شناسه ی واریز ۱۳۳۱ (قید کردن شناسه ی واریز ضروری است)

بانک ملت، به نام کانون دستان مهر علی (ع)

 

در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در خصوص این طرح وسایر فعالیت‌های کانون دستان مهر علی(ع) با شماره‌ی ۰۹۳۷۶۸۰۲۵۱۲ تماس بگیرید.

جهت دانلود فایل کامل توضیحات لطفا کلیک کنین :

رمضان

گزارش طرح اطعام در ماه رمضان

به کمک خدا و همیاری شما دوستان، توانستیم بسته های غذایی را بین خانواده های نیازمند توزیع کنیم:

در مجموع ۷ ملیون تومان جمع آوری شد. از این مبلغ، ۴۸۰۰۰۰۰ تومان صرف تهیه بسته ی غذایی برای ۱۹۲ نفر از خانواده های دانش آموزان تحت پوشش طرح تغذیه ی مدارس محروم، در شیراز شد و ۲۲۰۰۰۰۰ تومان باقیمانده، صرف تهیه بسته های غذایی برای خانواده های دانش آموزان  تحت پوشش طرح تغذیه ی مدارس محروم، در شهرستان استهبان شد.

محتویات هر بسته غذایی شامل موارد زیر بود:

برنج، ۲ کیلوگرم/ ماکارونی ۱ بسته ۹۰۰ گرمی/  روغن، ۱ بطری ۹۰۰ گرمی (به ازای هر دو نفر)/
سویا، نیم کیلو/ عدس، نیم کیلو/ نخود، نیم کیلو / ماش، نیم کیلو/  جو پرک، نیم کیلو    / خرما، ۱ کیلو

 

امام علی(ع) [در وصیت به حسن و حسین علیهماالسلام، هنگامی که ابن‌ملجم او را ضربت زد:] […] و خدا را! خدا را! درباره‌ی جهاد در راه خدا به مال‌هاتان و به جان‌هاتان و زبان‌هاتان! بر شما باد به یکدیگر پیوستن و بذل و بخشش به یکدیگر. مبادا از هم روى بگردانید، و پیوندِ هم بگسلانید. امر به معروف و نهى از منکر را وا مگذارید که بدترین‌های شما حکمرانى شما را به دست گیرند، آن‌گاه دعا کنید و اجابت نگردد.

(نهج‌البلاغه، نامه ۴۷(

دیدگاهتان را بنویسید