فراخوان مشارکت در طرح جوانه‌های مهر

 

شاید بسیاری از ما تجربه بودن در محیط بیمارستان را به عنوان بیمار یا همراه بیمار داشته‌ایم و یا از نزدیکان و دوستانمان، چنین تجربه‌هایی را شنیده‌ایم. برای بسیاری از افراد، قرار گرفتن در محیط ناآشنای بیمارستان، درحالی‌که با فرآیندهای درمانی  تهاجمی و سختی مواجه می‌شوند،  عمدتا تجربه‌ای تلخ، دردناک و ترس آور است.

در این میان،‌کودکان بیمار با شرایط دشوارتری در بیمارستان،‌ مواجه می‌شوند. این درحالیست که گفته می‌شود که تقریبا ۳۰ درصد کودکان حداقل یک بار در بیمارستان بستری شده و حدود ۵ درصد ، چندین بار بستری شدن را تجربه می کنند.

سپری کردن بیماری در بیمارستان، برای مدت طولانی یا طی بستری شدن‌های مکرر، می‌تواند برای کودکان، طاقت‌فرسا باشد: شرایط کودکی که روزها و شب های طولانی را، روی تخت های بیمارستان، به امید بهبودی سپری می کند، با یک بزرگسال بیمار متفاوت است. اضطراب جدایی از والدین، دوری از خواهرها، برادرها و دوستان، قرار گرفتن در محیطی نامأنوس، دوری از مدرسه و اختلال در کارهای روزمره نظیر بازی کردن، خوردن، خوابیدن، درس خواندن و … همراه با تجربه درد و طی کردن فرآیند درمانی که از نظر کودک عمدتا دردناک، عجیب و تهدید کننده است، از شور و نشاط طبیعی کودک می کاهد و ممکن است او را تبدیل به فردی منزوی، مضطرب و افسرده کند و برخی از این مشکلات، تا  مدت‌ها  در کودک باقی می‌ماند.

چنین مشکلاتی، در کنار بیماری جسمی و عوارض ناشی از آن، فشار مضاعفی را به خانواده تحمیل می‌کند. پدر و مادر ممکن است تحت چنین فشاری در روابط خود دچار اختلال شوند، یا از مراقبت از سایر فرزندان خود باز بمانند، یا دچار مشکلاتی در زمینه‌ی مالی یا شغلی شوند.

 

طرح «جوانه‌های مهر»، تلاشی است در راستای بهبود شرایط دشوار کودکان بیمار و خانواده‌ی ایشان. می‌خواهیم که نگذاریم طراوت کودکی کمرنگ شود؛ و به یاری دوستی، آموختن در کنار هم، بازی، و قصه به جنگ درد، رنج، یأس و ملال برویم؛ باشد که بیماری و بیمارستان دست‌آویزی شود برای پرورش استعداد‌های کودکان و کسب تجربه‌های تازه و مطلوب برای آنان، و خود ما.

اهداف اصلی این طرح شامل مددکاری کودکان بیمار، و تجهیز اتاق بازی بیمارستان‌ها می‌شود. در این طرح مربی- مددکارانی که تا حدودی برای ایجاد تعامل، بازی وقصه‌گویی، ایجاد انگیزه و موضوعات تربیتی مشابه آموزش دیده‌اند، و با شرایط ویژه‌ی کودکان بیمار آشنایی دارند، وارد بیمارستان می‌شوند و با کودکان در ارتباط مستقیم قرار می‌گیرند.

همچنین، در این طرح، با اهدای اسباب بازی و بازی‌های فکری به بیمارستان‌ها، می‌کوشیم تا اتاق‌های بازی تبدیل به محیطی شاد و مفید برای کودکان شود. به علاوه، کتاب‌هایی مناسب کودکان، یا والدین ایشان، به دو صورت اهدایی یا امانتی در اختیار ایشان قرار خواهد گرفت.

102211263_6208d951c0_o

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

شما دوستان عزیز، در صورت تمایل می‌توانید در یک یا چند مورد از موارد زیر، ما را در اجرای هر چه بهتر این طرح یاری کنید:

۱- ضبط قصه‌های صوتی، برای کودکان

بسیاری از کودکان بیمار توانایی یا حوصله‌ی مطالعه‌ی کتاب را ندارند. ما با ضبط قصه‌های صوتی می‌توانیم فرصت گوش سپردن به قصه‌ها را در ساعات عدم حضور مربیان در بیمارستان، برایشان فراهم کنیم.

۲- در صورتی که شما دوست عزیز، مشاور، روانشناس و یا کارشناس تغذیه هستید و تمایل به ارائه خدماتی در زمینه شغلی و حرفه‌ای خود به کودکان بیمار و خانواده‌هایشان هستید، ما را مطلع کنید.

۳-  همکاری در زمینه طراحی و گرافیک در بخش تبلیغات (به منظور گسترش هرچه بیشتر طرح)

۴-  مشارکت در زمینه تأمین هزینه‌های مالی:

در این طرح برای خرید کتاب وسایل بازی برای بیمارستان‌ها، و همین‌طور تأمین هزینه‌ی تهیه اقلام آموزشی (کتابچه، بروشور و …) برای والدین و مربیان، احتیاج به مشارکت مالی شما داریم.

برآورد ما برای تامین هزینه‌ی مورد نیاز برای شروع طرح، ۲ میلیون تومان است و پس از آن برای هزینه های جاری، به ماهانه ۵۰۰ هزار تومان نیاز است.

شما می‌توانید کمک‌های مالی خود را به حساب زیر واریز نمایید:

شماره حساب: ۳۱۱۶۰۱۳۸۴۰ و شماره کارت: ۷۸۵۸- ۷۰۱۲ – ۳۳۷۷ – ۶۱۰۴

قید کردن شناسه ۲۸۷۸ ضروری است.

بانک ملت، به نام کانون دستان مهر علی (ع)

لطفا در صورتی که به هر دلیلی نتوانستید مبلغ مورد نیاز خود را به شناسه مورد نظر واریز کنید، مبلغ واریزی خود را با ذکر عنوان

«طرح جوانه های مهر» به شماره ۰۹۳۷۶۸۰۲۵۱۲ پیامک کنید.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این طرح یا سایر فعالیت های کانون از روش‌های زیر اقدام نمایید:

  • از طریق شماره تلفن ۰۹۳۷۶۸۰۲۵۱۲ با ما تماس بگیرید.
  • به دفتر کانون مراجعه کنید. آدرس ما: شیراز، میدان امام حسین(ع) (فلکه ستاد)، ابتدای مشیرفاطمی، ساختمان شماره ۲ علوم پزشکی، طبقه دوم، اتاق ۲۱۸. روزهای شنبه تا چهارشنبه، ساعت ۸ الی ۱۲٫
  • به وب‌سایت ما مراجعه کنید. آدرس ما: dastan-mehr-ali.ir

به امید آن‌که این حرکت، تلاشی مؤثر در جهت بهبود وضعیت کودکان بیمار و خانوادهایشان

و کاشتن بذر مهر و امید در دل‌های ما و آنان باشد

دیدگاهتان را بنویسید