IMG_20230719_085040_311
IMG_20230815_202024_276
IMG_20230719_085023_756

معرفی طرح جوانه‌های مهر

جوانه های مهر از مرداد ماه سال ۱۳۹۵ فعالیت خود را در دو بخش اطفال بیمارستان نمازی شیراز آغاز کرد و چند ماه بعد فعالیت گروه در بخش‌های اطفالِ بیمارستان خون و آنکولوژی امیر شیراز نیز آغاز گردید.
ما در جوانه‌های مهر بر این باوریم که کودکان و نوجوانان از بازی لذت می‌برند و می‌آموزند، حتی در هنگام بیماری و کم شدن توانایی‌های جسمی.
و بر این باوریم که کودک و نوجوان بیمار می‌تواند هم‌زمان با پیگیری روند درمان خود نیازهای طبیعی دیگرش را نیز برآورده نماید.
جوانه‌های مهر تلاشی است برای فراهم کردن این امکان در محیط‌های درمانی.
 ما بر‌آنیم تا نگرانی و رنج حاصل از بیماری و بستری شدن در بیمارستان را با همراهی دوستانه، معنایی تازه بخشیده و اندکی تسکین دهیم. 
مربیان جوانه‌های مهر با سنین مختلف و رشته‌های تحصیلی متفاوت،‌ داوطلبانه گرد آمده‌اند تا روزهای بیماری را با «ارتباطی دوستانه»، «شادمانی» و «تلاش» درآمیزند؛ با این امید که نیروی «مهر» بر «رنج» بیماری فائق آید.
 
                                                               باورمان بر این است که «عشق» قدرتمندتر از «درد» و «رنج» است.
                                                              و هدف ما این است که «عشق» نهفته در دل‌ها را به جریان بیاندازیم.

از اسفند ۱۳۹۸ که همه‌گیری کووید ۱۹ محدودیت‌های بهداشتی فراوانی برای حضور در بخش‌های بستری بیمارستان‌ها ایجاد کرد، ما نیز ناگزیر شیوه‌ی فعالیت خود را تغییر دادیم. کارگروهی در دستان مهر تحت عنوان «صدای مهر» آغاز به کار کرد. ما طی سال‌های ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ تلاش کردیم تا از طریق فضای مجازی ارتباط خود را با کودکان و نوجوانان بیمار حفظ کنیم و محتواهای مفید، امیدبخش و آموزنده‌ای را برای آنها گردآوری و تولید کنیم. بدین منظور صفحه‌ی اینستاگرامی جوانه‌های مهر و همچنین کانال تلگرامی صدای مهر آغاز به کار کرد.

 

اکنون در اوایل سال ۱۴۰۲ و پس از پشت سر گذاشتن ۲ فصل از فعالیت کارگروه جوانه‌های مهر، قصد داریم تا با تاکید بر موضوع «بیماری» و مقوله‌ی «مراقبت» به اساتید حوزه‌ی سلامت، کتاب‌ها، مقالات مرتبط و همچنین تجربه‌های زیسته شده‌ی انسانی در سراسر دنیا، رجوع کنیم و مطالبی کاربردی برای کودکان، نوجوانان، بزرگسالان و همراهان بیمار را به بیانی ساده تهیه کرده و در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

با این امید که «هم‌راه» شویم برای گذری شایسته و چه بسا رشد دهنده از تجریه‌ی بیماری؛ و بدین ترتیب کیفیت و عمق زندگی بیمار و مراقبان او را بهبود بخشیم.

 

 

                                                                                  و دعای شما بدرقه‌ی راهمان است…

مجموعه مقالات «ما و بیماری» را بخوانید...

جوانه‌های مهر؛ مددیاری بیماران و همراهان بیمار

آخرین مقاله:

اهمیت کسب آگاهی درباره بیماری‌تان را دست کم نگیرید!

همگی می‌دانیم که تجربه‌ی بیماری، دشوار اما گریزناپذیر است. اتفاقی عموماً تلخ که ما و عزیزانمان را در دوره‌ای کوتاه یا طولانی، درگیر خود می‌کند. اغلب، وقتی به خاطراتمان از بیماری‌های جدی‌تر رجوع می‌کنیم، با جزئیات، تجربه‌ی بیماری و احساساتمان را به خاطر داریم: اشک‌ها و لبخندها، برخوردهای مناسب و نامناسب دیگران و احساسات شدید و عمیقمان در مقام بیمار یا همراه بیمار. اما چه بسا تعداد اندکی از ما به این فکر کرده باشیم که برای گذر صحیح و مناسب از این تجربه‌‌های ناگزیر، جداً به آموختن مهارت‌ها و کسب دانش‌ها و صفاتی نیازمندیم.

بسیاری از ما، اهمیت دانستن تجربه‌ی کسانی که روزی بیماریِ مشابه ما داشته‌اند را نمی‌دانیم؛ و به اندازه‌ای درگیر فرآیندهای درمانی می‌شویم که خودمان و افکار و احساسات مشوّشی که تجربه می‌کنیم را به فراموشی می‌سپاریم‌.

شاید این مطالب را نیز دوست داشته باشید:


  •  
  • گزارش تصویری فعالیت اعضای جوانه‌های مهر در بیمارستان نمازی و امیر شیراز در سال‌های ۱۳۹۵ الی ۱۳۹۸
 
گزارش مکتوب فعالیت کارگروه جوانه‌های مهر از سال ۱۳۹۵ الی ۱۳۹۸
  •  
  • روایت یک سرگذشت
 
نشریه‌ی باران (ویژه‌نامه کانون دستان مهر علی (ع) از تجربه‌ی بیماران و کادر درمان در سال ۱۳۹۵)

بازدیدها: ۲